Zasady kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu – podnoszenie ciężarów

Ostatnie wpisy

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do subskrypcji na mojej stronie i otrzymuj wiadomości e-mail m.in. o nowych planach treningowych, obozach i warsztatach, rabatach, itp.

Po zapisaniu się do subskrpycji będziesz musiał potwierdzić swój e-mail klikając w link w wiadomości zwrotnej. Sprawdź folder „spam” jeśli nie otrzymałeś wiadomości.

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu rozpoczną się pod koniec lipca 2024 roku. Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów uchwaliła już zasady kwalifikacji dla sportowców trenujących dwubój.

Poniżej przedstawiam zasady kwalifikacji “w pigułce”.

Maksymalna ilość sportowców: 120

Kategorie wagowe (kg)

kobiet: 45, 50, 55, 60, +60
mężczyźni: 61, 73, 89, 102, +102

Łącznie daje nam to 10. kategorii wagowych, czyli 12. osób na każdą z nich.

Limity dla kraju

  • jeden sportowiec w kategorii wagowej
  • trzech sportowców na płeć (3K+3M)
  • łącznie 6. sportowców

Dla porównania, do Tokio jeden kraj mogło reprezentować maksymalnie 8. sportowców.

Istnieją cztery sposoby kwalifikacji:

Olimpijski ranking kwalifikacyjny (10. osób)

Ranking jest tworzony na podstawie najlepszych wyników uzyskanych przez sportowców podczas zawodów kwalifikacyjnych. W pierwszej 10. rankingu może znajdować się tylko jeden sportowiec z danego kraju.

Główną zmianą w porównaniu do kwalifikacji do Tokio jest to, że sportowcy nie muszą zdobywać już punktów, które się sumowały kwartalnie a liczy się jeden najlepszy wynik. Warunkiem jest jednak start w co najmniej 5. z 7. imprez kwalifikacyjnych.

Okres kwalifikacji rozpoczął się z dniem 01.08.2022 a zakończy się 28.04.2024.

Miejsca kontynentalne (10. osób)

Jeśli w kategorii wagowej nie będzie reprezentantów wszystkich pięciu uznawanych w ruchu olimpijskich kontynentów, to jedno miejsce będzie przyznane dla sportowca z “nie zakwalifikowanego kontynentu”, który uzyskał najwyższy wynik.

Miejsca dla kraju gospodarza (4.osoby)

Francja jako gospodarz otrzymał 4. miejsca (2K+2M). Może jednak ich uzyskać więcej stosując się do ogólnych zasad kwalifikacji. Sportowcy, którzy zostali wskazani przez Francję muszą wystąpić czterokrotnie w zawodach kwalifikacyjnych.

“Zielone karty” (6. osób)

Miejsca są zazwyczaj przeznaczone dla krajów, które wysyłają mniejszą liczbę reprezentantów na Igrzyska Olimpijskie.
Na zawody w podnoszeniu ciężarów w Tokio miejsca te trafiły do ​​sportowców z Samoa, Malty, Nauru, Omanu, Pakistanu, Palestyny, Tonga.

Trzy miejsca są przeznaczone dla kobiet i trzy dla mężczyzn. Zainteresowane kraje mogą przesyłać wnioski o “zieloną kartę” pomiędzy 01.10.2023 a 15.01.2024. Warunkiem jest udział w co najmniej dwóch dowolnych zawodach kwalifikacyjnych.

Zawody kwalifikacyjne:

Aby móc się zakwalifikować na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu sportowcy muszą wziąć udział w pięciu z siedmiu wskazanych imprezach sportowych. Dwa starty są obowiązkowe: Mistrzostwa Świata w 2023 roku i Puchar Świata w 2024 roku.

Lista zawodów:

  • Mistrzostwa Świata (4. kwartał 2022)
  • Mistrzostwa kontynentalne lub Igrzyska kontynentalne (2023)*
  • Puchar Świata 2023 (2-3. kwartał 2023)
  • Puchar Świata II 2023 (3-4. kwartał 2023)
  • Mistrzostwa Świata 2023 – Riyadh, Arabia Saudyjska (4. kwartał 2023)**
  • Mistrzostwa kontynentalne (1-2. kwartał 2024)
  • Puchar Świata 2024 (2. kwartał 2024)**

* do ustalenia, które z tych dwóch będą uznawane w danym regionie

** zawody obowiązkowe

Ograniczenia wiekowe

Aby wystąpić na Igrzyskach należy się urodzić 31.12.2009 r. lub wcześniej. Oznacza to, że najmłodszy sportowiec może mieć rocznikowo 15. lat w 2024 roku. Nie ma limitu maksymalnej liczby lat.

Czy można startować w kwalifikacjach w wagach nieolimpijskich i zakwalifikować się na Igrzyska Olimpijskie?

Tak. Chcąc się zakwalifikować, przykładowo w kategorii wagowej do 102 kg można startować w kategorii do 96 kg lub do 102 kg. Czyli chcąc pojawić się na Igrzyskach Olimpijskich możemy startować w zawodach kwalifikacyjnych w kategorii niżej niż “kategoria olimpijska”, w której chcemy wystąpić. Dotyczy to wszystkich kategorii wagowych, zarówno wśród kobiet jak mężczyzn.

Co w przypadku gdy dwóch sportowców uzyska ten sam wynik podczas zawodów kwalifikacyjnych?

W przypadku gdy dwóch zawodników z różnych krajów uzyska ten sam wynik, to wyżej klasyfikowany jest ten, który został uzyskany szybciej (podczas wcześniejszych zawodów lub podczas tych samych nawet jeśli wystąpiło to kilka minut wcześniej).

Co w przypadku zakwalifikują się 4. osoby tej samej płci z jednego kraju?

W tym przypadku kraj (czyt. trener/zarząd) decyduje o składzie reprezentacji na Igrzyska Olimpijskie i wybiera 3. z pośród 4. zakwalifikowanych osób.